Méretek: csövek, sarokszelepek

Az elmúlt bejegyzésben ígértem, hogy egy külön fejezetet szentelek majd a sarokszelepeknek, méretezéseknek.

Íme!

 

cső

 

Talán emlékszel, hogy a múltkor említettem a sarokszelepeket, bekötéseket. Akkor a WC-ről volt szó, és az ahhoz használt sarokszelephez.

Ennek mérete 1/2-1/2 coll.

 

De vannak más szabványméretű csövek, szerelvények, amikhez a 1/2-1/2 coll kicsi, vagy éppen nagyon nagy! Lássuk, otthoni barkácsolás közben milyen csőátmérőkkel találkozhatsz!

 

Most nem térek ki a régebbi házakra, a mai, modern vezetékekről, csapokról, bekötésekről lesz szó.

Elmondható, hogy az összes csap csatlakozása, amivel találkozhatsz az otthonodban, 3/8-ad collos. Tehát a 1/2 collos vízvezetékbe egy olyan sarokszeleppel csatlakozhatsz, aminek a kimenő oldal 3/8-ad collos. A dobozon ezt így tüntetik fel: 1/2-3/8 coll. Természetesen a csapokhoz kapható, vagy éppen gyárilag becsomagolt flexibilis bekötőcső is ilyen méretű. Ha a cső rövid, nem ér el a sarokszelepig, akkor a barkácsboltokban kaphatsz hosszabbítót, csak arra figyelj, hogy a mérete jó legyen!

A villanybojler bekötésekor 1/2-1/2 coll méretű csövet, sarokszelepet használj.

Mosógép bekötéséhez 1/2-3/4 coll méretű kell.

 

Csatornarendszer:

WC-nél az általános a 110mm-es csőátmérő.

Fürdőszobai kézmosónál a 32mm-es cső, amivel találkozhatsz a csatornabekötésnél,

míg konyhában ugyanez 40 mm-es.

 

Elmondható, hogy csatornabekötéskor szinte soha se elég az a csőhossz, amit a gyárban a szerelvényekhez csomagolnak. Szinte mindig szükség van még pár centire…

 

mérőszalag

 

Mindez a modern lakásokra igaz. A régebbi, háború után épült lakásoknál, házaknál, jelentős eltérés lehet, mivel abban az időben az embereknek kisebb gondjuk is nagyobb volt annál, mint hogy a szabványokkal foglalkozzanak. Meg természetesen az anyagok is változtak. Manapság már senki se épít be eternit csövet, ólomvezetéket. Szerencsére! 😉

Hozzászólás